Własny dom z ogródkiem to marzenie wielu z nas. Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego, wystarczy przecież kupić działkę w fajnym miejscu i zacząć budowę. Należy jednak pamiętać, że tak jak każdy inny towar, działka budowlana może posiadać zarówno wiele zalet jak i wad, dlatego przed jej zakupem powinniśmy sprawdzić przynajmniej kilka podstawowych elementów, a przede wszystkim:
- Stan prawny nieruchomości, czyli kto jest właścicielem terenu, który chcemy kupić, m.in. czy grunt nie jest obciążony długami i jakie jest przeznaczenie danej działki (działka budowlana, rolna, leśna).
- Jakie wytyczne, co do nowych budynków, zawarte są w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, m.in. odnośnie wielkości, kubatury, kształtu i rodzaju pokrycia dachowego.
- Czy działka jest uzbrojona (prąd, kanalizacja, gaz, woda), a jeżeli nie, to jakie będą możliwości i ewentualny koszt przyłączenia poszczególnych mediów.
- Najbliższe sąsiedztwo działki, czyli czy w pobliżu nie ma np. obiektów generujących uciążliwy ruch, hałas lub zapach.
- Topografię działki, czyli inaczej ukształtowanie terenu (teren płaski, na zboczu, w zagłębieniu, teren osuwiskowy, zalewowy).
- Warunki gruntowo-wodne, zlecając specjalistycznej firmie przeprowadzenie badań geologicznych. Badania pomogą nam m.in. prawidłowo zaprojektować fundamenty budynku, dobrać odpowiednią izolację przeciwwilgociową, drenaż czy izolację przeciwwodną, a nawet dobrać rodzaj roślinności w bliskim położeniu budynku. Dzięki badaniom będziemy wiedzieli, m.in.:
• Czy grunty występujące w podłożu nadają się do posadowienia bezpośredniego. Grunty nasypowe, organiczne i słabonośne wymagają odpowiedniego wzmocnienia podłoża pod fundamentem i koszty budowy mogą znacznie przekroczyć zakładany przez nas budżet.
• Czy w projektowanym poziomie posadowienia budynku występują grunty ekspansywne, które ulegają pęcznieniu i skurczowi pod wpływem zmian wilgotności. Czynnikiem, który uaktywnia proces pęcznienia może być m.in. zmiana stosunków wodnych i wilgotności podłoża. Skurcz gruntów ekspansywnych najczęściej wywołany jest poprzez przesuszenie podłoża przez korzenie zbyt blisko nasadzonych drzew i krzewów, nieodpowiednio izolowane ciepłociągi itp.
• Czy w podłożu występują grunty nieprzepuszczalne dla wody opadowej (deszcz, śnieg), przez co na naszej działce okresowo może „stać” woda.
• Jak głęboko zalega zwierciadło wody gruntowej i czy fundamenty naszego budynku znajdować się będą w jej zasięgu. Da nam to również wiedzę, czy możemy bez problemu zbudować dom z piwnicą lub garażem podziemnym.
Przed zakupem działki budowlanej warto więc poświęcić trochę czasu i przyjrzeć się dokładniej temu co kupujemy, aby uniknąć niepotrzebnych problemów i komplikacji formalnych lub technicznych. To inwestycja niekiedy na całe życie, dlatego powinniśmy działać z rozwagą i kierować się zdrowym rozsądkiem.